Ana Sayfa / Hisse Haberleri / Aygaz Hisse ve Temettü Performansı

Aygaz Hisse ve Temettü Performansı

AYGAZ HAKKINDA

Faaliyet Alanları

1961 yılında kurulan Aygaz, LPG’nin temini, stoklanması, dolumu ve LPG’li cihaz üretimi ile satışını kapsayan süreçleri gerçekleştiren entegre bir LPG şirketidir.

LPG sektöründe faaliyet gösteren halka açık ilk şirket olan Aygaz, 81 ilde 1.718 otogaz, 2.406 tüpgaz istasyonuyla hizmet vermektedir.

Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen LPG ürünlerini sunan Aygaz, her gün 60 binin üzerinde eve girmekte ve günde 200 bin araca, Aygaz ve markalarının istasyonlarından yakıt temin etmektedir.

Dolum

Aygaz’ın uluslararası standartlara uygun, en modern teknolojiyle işletilen 5 deniz terminali, 6 dolum tesisi ve 9 dağıtım merkezinin yanı sıra tüp, tank, valf ve dedantörleri ile LPG cihazları üreten bir işletmesi vardır.

Toplam 178,4 bin m³ ile Türkiye’nin en büyük. LPG depolama kapasitesine sahip olan Aygaz’ın, güçlü teknolojik altyapı ve donanıma sahip tesislerinde depolanan LPG, tüplere otomatik olarak doldurulmakta ve güvenlik testlerinin ardından dağıtıma hazır hale gelmektedir.

Her Aygaz tüpü “birebir sızdırmazlık contası değişimi”, “aşırı dolum ve gaz kaçağı”, “eksik dolum” kontrollerinden geçirildikten sonra tam dolum ve kalite güvencesini gösteren “tüp bilgi kartı” ve “hologram kapak” ile mühürlenerek tüketiciye ulaştırılmaktadır.

Aygaz ürünleri ISO 9001 Kalite, ISO 14001 Çevre ve OHSAS 18001 İş Sağlığı-Güvenliği, ISO 50001 Enerji, ISO 10002 Müşteri Şikayetleri Yönetimi belgelerine, AB ülkelerinde serbest dolaşım iznini belgeleyen CE ve PI markalama sertifikalarına, TSE’nin Müşteri Dostu Kuruluş ve Müşteri Dostu Marka belgelerine sahiptir.

Üretim

Aygaz, iç piyasada kullandığı tüp, valf, küçük dökme tankı ve dedantör gibi ürünleri Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan 52 bin m² açık ve 25 bin m² kapalı alana sahip işletmesinde üretmektedir.

İleri teknolojinin kullanıldığı Gebze İşletmesi, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir.

ISTIRAKLER VE BAGLI ORTAKLIKLAR

Akpa

Akpa Dayanıklı Tüketim LPG ve Akaryakıt Ürünleri Pazarlama, yürüttüğü doğrudan tüpgaz ve su satışının yanı sıra akaryakıt ticareti de yapmaktadır. Sektöründe yaklaşık yarım asırdır hizmet veren Akpa, Türkiye’de kendi alanında en büyük satış ve pazarlama organizasyonlarından biridir.

Anadoluhisarı Tankercilik

Türkiye’nin en büyük LPG lojistik operasyonunu yürüten Aygaz, LPG deniz taşımacılığı faaliyetlerini sermayesinin %100’üne sahip olduğu Anadoluhisarı Tankercilik yönetimindeki Kandilli, Kuzguncuk ve Beylerbeyi adlı üç gemisi ile sürdürmektedir.

ADG Enerji Yatırımları

ADG Enerji Yatırımları, Türkiye içinde ve/veya dışında doğal gaz üretimi, alımı ve satımında bulunmak, doğal gazı herhangi bir halde; yer altında, yer üstünde ya da denizde depolamak, iletmek, taşımak, dağıtmak, hal/form değişimini gerçekleştirmek ve bunun için gerekli tesis, depo, boru hattı, deniz ve kara vasıtaları gibi iletim ve dağıtım faaliyetleri konusunda yatırım yapmak amacıyla kurulmuştur.

Aygaz Doğal Gaz

2004 yılından bu yana doğal gaz piyasasında faaliyet gösteren Aygaz Doğal Gaz, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satışı ve iletiminin yanı sıra, yurtiçi piyasasından temin ettiği doğal gazın boru hattı üzerinden serbest tüketici statüsündeki kullanıcılara satışını gerçekleştirmektedir. Şirket, faaliyetlerini “doğal gaz piyasasının çok yönlü oyuncusu olmak” vizyonuyla sürdürmektedir.

Opet Aygaz Gayrimenkul

Opet Aygaz Gayrimenkul, Aygaz ve Opet Petrolcülük tarafından %50 oranında eşit ortaklıkla 2013 yılında kurulmuştur. Şirketin faaliyet alanı, ülkenin çeşitli bölgelerinde akaryakıt ve otogaz satış istasyonu olarak işletilmek üzere gayrimenkuller satın almaktır. Şirket, bu gayrimenkulleri kendisi işletebildiği gibi kiraya da verebilmektedir.

Entek

Entek, hali hazırda Kocaeli’nde kurulu, toplam 157 MW elektrik üretim kapasitesine sahip bir doğal gaz santrali ile Samsun (Kumköy HES), Karaman (Damlapınar ve Kepezkaya HES) , Mersin – Mut (Azmak 1, Azmak 2, Kirpilik) ve Kahramanmaraş (Menzelet, Kılavuzlu) ‘ta toplam.265 MW kurulu güce sahip 8 adet hidroelektik santralini işletmektedir. Entek, yenilenebilir enerji kaynaklarındaki ve yeni nesil enerji teknolojilerindeki büyüme vizyonu doğrultusunda yatırımlarına devam etmektedir.

Enerji Yatırımları

2005 yılında kurulan Enerji Yatırımları, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu Tüpraş’ın %51 oranındaki hisselerini elinde tutmaktadır. Aygaz, Enerji Yatırımları sermayesinin %20’sine sahiptir. Türkiye’nin rafinaj sektöründeki tek üreticisi olan Tüpraş; rafinaj, dağıtım, petrol ürünlerinin deniz taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermektedir.

AYGAZ 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI

10 yil once 14273 tl  (9091 dol. 333 gr altın) ile 7101 adet aygaz hisse senedi alan birinin ana parası 77328 tl (13495 dolar 279 gr altın) olmuştur.10 yılda 16983dolar, 406 gr altın temettü almıstır.Ana para ve temettü toplamı ise 129457 tl (30478 dolar, 686 gr altın) olmuştur.2019 yılında hisse senedi başına 1,09 tl temettü vermiştir.2019 yılında  7101 adet hisse senedi karşılığı 7766 tl temettü alınmıştır.10 yıl boyunca dolar karşısında % 235, altın karşısında % 105, mevduat faizi karşısında %129 kazandırmıştır.

10 yil boyunca temettülerle hisse alan yatırımcının parası 149615 tl, 26111 dolar, 540gr altın olmuştur.Hisse adeti ise 13739 olmuştur.

AYGAZ 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI
AYGAZ 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI

 

 Hektaş calismamiza goz atabilirsiniz.

Hakkında Hakan Bilgetekin

Bu habere de bakabilirisiniz

DEVA HİSSE SENEDİ VE TEMETTÜ PERFORMANSI

DEVA  10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI Deva hisse senedi;10 yil once 21159 tl  (13460 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir