Ana Sayfa / Eğitim / NASIL TASARRUF YAPALIM,NELERDEN TASARRUF EDİLİR

NASIL TASARRUF YAPALIM,NELERDEN TASARRUF EDİLİR

NASIL TASARRUF YAPALIM,NELERDEN TASARRUF EDİLİR
NASIL TASARRUF YAPALIM,NELERDEN TASARRUF EDİLİR

NASIL TASARRUF YAPALIM,NELERDEN TASARRUF EDİLİR

Tasarruf makalemi kağıda dökerken bir taraftan iç sesim “Amerikayı yeniden keşfi anlatıyorsun” diyor ama olsun bildiklerimi maddeler halinde sıralamak ve en azından yön çizmek istiyorum. Yazının ana fikri şudur: Önümüzdeki on yıl sadece kendin için çalış ve sonra senin için çalışan birikimin olsun.

 1. Evde yemek yapın,mümkün olduğunca dışarda yemek yemeyin.Özel günleriniz hariç sırf değişiklik olsun diye akşam yemeklerini hele hele kahvaltıyı dışarda yemeyin.
 2. İhtiyaçtan fazla yiyecek alıp bozulup çöpe göndermeyin
 3. İşyerinizde öğlen yemeği yoksa kendiniz evde yapıp öğlen yemeğinizi götürün.
 4. Aylık harcamalarınızı takip edin. Bilanço-defter tutarak nereye gereksiz para yatırdığınızı görün.
 5. Kendinize para biriktirme hedefi koyun. Bu hedeften çok ciddi sebep olmadıkça asla taviz vermeyin. Örneğin her ay 500,yıl sonunda 6000 Tl olacak gibi hedefleriniz olsun.
 6. Para yerine zamanla düşünün. Mesela.Eğer saatte 10 lira kazanıyorsanız, 5 liralık bir kahve yarım saatlik çalışmanızın karşılığı demek olur. O kahvenin bu süreye değip değmediğine siz karar verin.

Satın almadan önce düşünün

 1. Beğendiğiniz bir ürünü almadan önce, “Bu ürünün benim hayatıma ne gibi bir etkisi olacak” diye düşünün. Almaya hemen karar vermeyin,aradan bir iki gün geçtikten sonra tekrar bakın. İhtiyaç olduğuna eminseniz o zaman alın.
 2. Her yerde anlatılan 50-30-20 Kuralı vardır. Bence uygulaması çok kolay bir yöntem tasarruf etmeye ve bu şekilde yaşamaya bu kuralla başlayın. Gelirinizin yüzde 50 si mutlak harcamalarınıza gitsin.Ev kirası,faturalar,otomobil benzini,mutfak masrafı gibi.Kalan yüzde 30 gerçekten ihtiyaç duyduğunuz kıyafet,eğlence,oyun,spor salonu aidatı, dışarda yemek gibi giderlere ayırın. Kalan yüzde 20yi hiçbir şekilde harcamayın. Hatta yüzde 30 luk kısımdan artırıp bu orana ekleyin
 3. Günde belki sadece bir saat zaman ayırdığınız Netflix vs platformları mümkünse kullanmayın.Onun yerine kişisel gelişiminize katkı sağlayacak kitaplar okuyun. Evinizde internet varsa zaten çoğu içeriğe ulaşma şansınız var demektir.
 4. Kredi kart borçlarınızın tamamını ödeyin. Asla gecikme borcu ödemeyin. Bunu başaramıyorsanız kredi kartı kullanmayın. Kart demişken sizden aidat isteyen kartlarınızı kapatıp aidatsız kart kullanın. Kart sayınız 3ü geçmesin.
 5. Gelirinize ve ihtiyacınıza göre harcayın. Ayda 5000 kazanırken sürekli 5000den fazla harcama yapıyorsanız bir yerlerde büyük yanlışlarınız vardır bunları engelleyin. Eksiye düştüğünüzde açığı faiz ödeyerek daha çok açık vererek kapatacağınızı unutmayın.
 6. Faturalarınızı ihtiyacınıza göre belirleyin. Ayda 300 dk konuşuyorsanız ayda 1000 dk lık seçeneğe daha fazla fatura ödemeyin.
 7. Ve mutlaka ama mutlaka,tasarruf ettiğim para,ilerde benim için nasıl çalışır konusunda araştırın. Temettü yatırımcılığı konusunda çok yol gösterici kişisel bloglar var onları takip edin. Bu bloglarda tavsiye edilen kitapları okumaya çalışın. İlerde sizin için çalışan ve düzenli nakit akışı sağlayan birikimlerinizin tadını çıkarın.

Dr.Şeref DOĞAN

Çocuk fonu çalısmamıza buradan göz atabilirsiniz.>>>>>>> ÇOCUK FONU

Hakkında Hakan Bilgetekin

Bu habere de bakabilirisiniz

TEMETTÜ NEDİR?

  Temettü Nedir? Temettü veya diğer adıyla kâr payı; bir işletmenin elde ettiği dönemlik kârdan miktarından nakit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir