Ana Sayfa / Hisse Haberleri / SON 10 YILLIK AKSA HİSSE VE TEMETTÜ GETİRİSİ

SON 10 YILLIK AKSA HİSSE VE TEMETTÜ GETİRİSİ

AKSA AKRİLİK KİMYA A.Ş. HAKKINDA

Akkök Holding’e bağlı olan Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971 yılında Yalova’da 5.000 ton/yıl kapasiteyle üretime başladı. O tarihten bu yana sürekli büyüyerek ve kendi teknolojisini geliştirerek dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi haline geldi. 1.200’den fazla çalışana sahip olan Aksa, 502 bin metrekarelik bir alanda kuruludur. 315.000 ton/yıl kapasitesi ile dünyanın en büyük, Türkiye’nin ise tek akrilik elyaf üreticisidir.

Yıl boyunca iç piyasada aktif pazarlama faaliyetlerine odaklanan Şirketimizin 2018 yılı kapasite kullanım %82 seviyesinde gerçekleşmiş ve pazar payını korumayı başarmıştır. 2018 yıl sonu itibariyle global pazarda %18’lik, yurt içinde ise %68’lik paya sahiptir. Aksa Akrilik günde yaklaşık 850 bin kilo üretim yaparak günde 2 milyon kişiye triko giydirebilecek kadar elyaf üretimi gerçekleştirmektedir.

145 MW kapasiteli enerji üretim lisansına sahip Şirket, kendi ve Yalova’daki grup şirketlerinin elektrik ve buhar ihtiyacını karşılayacak kapasitededir. Aksa, 5 kıtada 50’den fazla ülkede 300’ün üzerinde müşterisine ihracat gerçekleştirir. 2018 satışlarının %54’ünü iç piyasaya, %46’sını ise dış piyasaya yapmıştır.

Ar-Ge çalışmaları sonucunda 2009 yılında karbon elyaf pazarına giren Aksa, 2012 yılında The Dow Chemical Company’nin iştiraki Dow Europe Holdings B.V. ile %50’lik eşit hisseye dayalı ortak girişim olan DowAksa’yı kurmuştur. Bugün Şirket’in karbon elyaf üretimi, DowAksa çatısı altında 3.500 ton/yıl kapasiteyle devam etmektedir.

Akrilik elyaf nedir?

Akrilik elyaf, yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyen elyaf türüdür. Akrilik elyaf, kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma özelliğinin yanı sıra, güveye, yağa ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme özelliği bulunan akrilik elyaf, güneş ışığına karşı yüksek haslık ve görünüm ile dokunum olarak yüne benzeyen doğallığa ve sıcaklığa sahiptir. Günümüzde akrilik elyaf ürünü, giyimden ev tekstiline, dış mekân kullanımından endüstriyel kullanım alanlarına kadar birçok alanda çözüm sunmaktadır.

Üretim, Yeni Ürün Geliştirme ve Ar-ge Faaliyetleri

Aksa’da yapılan Ar-Ge çalışmaları ile elde edilen özgün teknoloji bilgisiyle yeni iş alanları çalışılmaktadır. 2017 yılında tamamlanan 1.000 ton/yıl kapasiteli yatırım sayesinde, yüksek derecede güç tutuşurluk özelliğine sahip olan modakrilik ürünümüz Armora üzerinde, 2018 yılında endüstriyel ölçekte denemeler yapılmış, ürün çeşitlilikleri üzerine çalışılmış, müşterilerimize ürün sertifikasyonu için numuneler tedarik edilmiş ve farklı kullanım alanlarına yönelik ürün şartları belirlenmiştir.

Ayrıca pazardaki mevcut ürünlerden farklılıklar sağlayabilmek amacı ile gerçekleştirilmesi planlanan ihtiyaçlar tespit edilerek 2019 yılı için geliştirme projeleri planlanmıştır. Ürünün çevre ve ekolojik yaşama daha uyumlu hale getirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Akrilik elyafa yeni kullanım alanları yaratmanın haricinde, akriliği farklılaştırma çalışmaları da başarılı bir şekilde devam etmektedir.

İç giyim ve performans spor ürünlerinde kullanılmak üzere, akriliğin sıcaklığı ve konforunun öne çıkartılması ile ilgili laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Dünyanın sayılı firmaları ile performans testleri gerçekleştirilmiş, olumlu sonuçlar alınmıştır. Önde gelen spor markaları 2019 koleksiyonlarına ürünü almak üzere 2018 yılında üretime geçmeyi öngörmüştür.

Acrylusion, filament ipliğin ipeksi yumuşaklığı ve tuşesinden dolayı, özellikle dokuma halı sektöründe ilgi görmüş ; bazı müşterilerimiz koleksiyonlarında Acrylusion ürünü ile yapılan halıları piyasaya sunmuştur. Acrylusion ile dokunan halıların, Amerika yanmazlık testlerinde normal akrilik halılardan daha başarılı olması nedeni ile, Amerika pazarı için çalışmalar başlatılmıştır. Katlama şişirme prosesleri ile üründe çeşitlilik sağlanmıştır.

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik çerçevesinde, Akrilik üründe fark yaratarak, Acrycycle markası ile geri kazanmalı ürün denemeleri yapılmış ve ürüne (RCS Recycled Claim Standards) belgesi alınmıştır. Ürün tanıtımları ve müşteri denemeleri devam etmektedir. Akrilik elyafın sentetik saç sektöründe başlayan kullanımı 2018 yılında büyümeye devam etmiş olup, bu sektörde oluşturulan işbirlikleri ile daha da büyümesi hedeflenmektedir.

Yatırımlar

Aksa, 2018 yılında özellikle yeni tesislerin kurulumuna öncelik vermiş, operasyonel mükemmelliyet stratejisi doğrultusunda verimlilik ve kalite artırımına odaklanmış projelerini de sürdürmeye devam etmiştir. Mevcut üretim makinelerinin modernizasyon ve standardizasyon çalışmaları ise yine daha önce olduğu gibi devam etmiştir. 2018 yılında yapılan 386 Milyon TL tutarındaki yatırım projelerinin kırılımı aşağıdaki gibidir;

 Projeler

Altyapı ve Bakım Yatırımları Enerji Verimlilik Arttırıcı Yatırımlar Tekstil Yatırımları Proses ve Ürün Geliştirme Yatırımları ̇ SEVESO Yatırımları Yenileme Modernizasyon Yatırımları ̇ Aksa, 2018 yılında operasyonel mükemmelliyet, sürdürülebilir büyüme ve kârlılık stratejilerine uygun olarak modernizasyon yatırımları kapsamda, 2017 yılında başlayan ve devam etmekte olan mevcut polimer ünitelerinden bir kısmının yenilenmesi sonunda, polimer kapasitesinde artış sağlamıştır. Raporlama döneminde, Yenileme ve Modernizasyon ve Altyapı ve Bakım yatırımları gerçekleştirilmiş olup, 2019 yılında operasyonel mükemmellik, sürdürülebilir büyüme ve kârlılık stratejilerine uygun yatırımlar planlanmaktadır

AKSA 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI

10 yil once 14273 tl  (9091 dol. 333 gr altın) ile 8865 adet aksa hissesi alan birinin ana parası 156696 tl (27347 dolar 571 gr altın) olmuştur.10 yılda 23422 dolar, 580 gr altın temettü almıstır.Ana para ve temettü toplamı ise 235554tl (50768 dolar, 1151 gr altın) olmuştur.Alınan bedelsiz hisselerle, hisse adeti, 14909 adete çıkmıştır.2019 yılında hisse başına 0,94 tl temettü vermiştir.2019 yılında  14909 adet hisse karşılığı 14023 tl temettü alınmıştır.10 yıl boyunca dolar karşısında % 458, altın karşısında % 245, mevduat faizi karşısında % 318 kazandırmıştır.

10 yil boyunca temettülerle hisse alan yatırımcının parası 282163 tl, 49243 dolar, 1029 gr altın olmuştur.Hisse adeti ise 26847olmuştur.

AKSA 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI
AKSA 10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI

Adanac hissemizle ilgili çalısmamıza buradan göz atabilirsiniz.>>>>>>> ADANAC

Hakkında Hakan Bilgetekin

Bu habere de bakabilirisiniz

DEVA HİSSE SENEDİ VE TEMETTÜ PERFORMANSI

DEVA  10 YILLIK HİSSE VE TEMETTÜ PERFORMANSI Deva hisse senedi;10 yil once 21159 tl  (13460 …

5 Yorumlar

  1. Hakan bey kardeşim Emeğine yüreğine,bedenine sağlık.Senin gibi güzel yürekli insanlara rabbim uzun ömürler versin.İyiki varsın:)👑

  2. Mustafa küreci

    Teşekkürler ederim hakan bey

  3. Merhaba Hakan Bey teşekkür ederim bilgilendirmeleriniz müthiş çok yardımcı oluyorsunuz bizlere. Bu hissede aynı verimliliği önümüzdeki dönemlerde de bekliyor musunuz? Yapı kredi için temettü çalışmanız olacak mı? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir